بایگانی ماهانه: اردیبهشت ۱۴۰۱

سیستم پیجینگ چیست؟

سیستم پیجینگ چیست؟

سیستم پیجینگ یا سیستم صوت PA (Public Address) سیستمی متشکل از تعدادی بلندگو بصورت سقفی یا دیواری که در محیط داخل ساختمان یا فضای آزاد با جایگذاری مناسب توسط کارشناسان سیستم های صوت نصب شده و توسط آمپلی فایر پیجینگ یا رک صوتی تغذیه می شوند، جهت صدا رسانی گسترده استفاده می شود.

خرید سیستم پیجینگ
خرید سیستم پیجینگ

سیستم صوت پیجینگ چیست؟

از سیستم پیجینگ برای اعلام یا اطلاع رسانی بصورت گسترده در انواع اماکن و ساختمان ها مانند رستوران، کافی شاپ، هتل، مراکز تجاری، مدارس، کارخانه ها و کارگاه های تولیدی، بیمارستان و کلینیک های پزشکی و در مواردی بسیار گسترده تر در سطح شهر و اماکن عمومی مانند پارک ها و خیابان ها در مواقع لازم استفاده می گردد.

امروزه گستره کارایی این نوع از سیستم های صوتی بیشتر شده و برای پخش موسیقی بصورت گسترده نیز کاربرد دارد.

انتخاب سیستم پیجینگ مناسب:

یکی از برند های معتبر در زمینه تولید تجهیزات پیجینگ مانند انواع بلندگو و آمپلی METALAX تایوان بوده که دارای تجهیزات حرفه ای و با کیفیت ساخت بالا می باشند که بر اساس نیاز مشتری در فروشگاه آدیوایکس ارائه می شود.

با توجه به گستردگی انواع بلندگو ها و اسپیکر های پیجینگ و انواع آمپلی فایر های این نوع از سیستم های صوتی و پرسش های متداول مشتریان گرامی فروشگاه آدیوایکس لازم دیدیم تا در این مقاله به سوال های شما عزیزان پاسخ دهیم:

تمام آنچه برای خرید سیستم پیجینگ باید بدانیم:

بطور کلی در خرید یک سیستم صوت پیجینگ می بایست به چند سوال پاسخ داد:

۱- برای موسیقی یا پیج یا هر دو به سیستم پابلیک آدرس نیاز است؟

۲- در فضای آزاد نصب می گردد یا داخل ساختمان؟

۳- بلندگو سقفی یا بلندگو دیواری نیاز می باشد؟

۴- اگر بلندگو سقفی انتخاب شده است جنس سقف (کاذب، سیمان،اکسپوز،پنل و …) چیست؟

۵- اگر بلندگو دیواری انتخاب می شود آیا در محیط آزاد نصب می گردد یا داخل ساختمان.

۶- متراژ کابل کشی تا آخرین بلندگو چند متر می باشد؟

۷- آیا از بلندگو اهمی استفاده کنیم یا ولتی؟

۸- آمپلی مناسب با توجه به انتخاب اولیه و تعداد بلندگو اهم از رومیزی یا توکار یا رک صوتی و … کدام می باشد؟

۹- جانمایی مناسب بلندگو ها و تعداد مورد نیاز برای هر فضا برای بهترین پوشش صدارسانی

۱۰- آیا برای راه اندازی سیستم پیجینگ نیاز به نصب توسط کارشناس حرفه ای می باشد یا خیر؟

حال قبل از پاسخگویی به سوالات بالا به بررسی انواع بلندگو و آمپلی پیجینگ می پردازیم، توجه داشته باشید که در مقاله تلاش شده است تا از اصطلاحات علمی صوت پرهیز شده و به زبان ساده نوشته شود ضمنا براساس بازار روز ایران و کالاهای موجود تنظیم و تحقیق انجام شده پس انواع و توضیحاتی که در اینجا ذکر می شود مطمئنا شامل کالاهای منسوخ نبوده و کامل و جامع نمی باشد.

بلندگو پیجینگ (اسپیکر):

انواع بلندگو هایی که در سیستم پیجینگ استفاده می شود بصورت کلی به دو شاخه اهمی یا ولتی تقسیم می شوند.

معمولا در اماکنی با بلندگو کمتر و کابل کشی کوتاهتر از بلندگو اهمی و برای اماکنی با تعداد اسپیکر زیاد و کابل کشی طولانی از باند ولتی استفاده خواهد شد.

بازه پاسخ فرکانسی هر بلندگو با انواع دیگر متفاوت می باشد که این بازه در بلندگو های TWO-WAY یا دوراهه بالاتر و در بلندگو های فول رنج پایینتر می باشد و در نتیجه تفکیک اصوات تولید شده در بلندگو تو وی یا تری وی و … بیشتر و کاملتر می باشد که برای پخش موسیقی پیشنهاد می شود.

بلندگو پیجینگ به دو گروه سقفی یا دیواری (بصورت کلی) تقسیم می شوند.

بلندگو سقفی به دو شاخه رو کار(سقفی یا آویز و …) و توکار تقسیم شده که با توجه به سایز بلندگو استفاده شده و سایز فرم پلاستیکی نگه دارنده آن در بلندگو های توکار گرد بر مختلفی دارند که انتخاب بلندگو مناسب برای شما می بایست توسط کارشناسان آدیوایکس انجام و راهنمایی شود.

در زمینه بلندگو های دیواری به انواع: بلندگو ستونی، بلندگو دکوراتیو، بلندگو شیپوری و … تقسیم می شوند.

برای خرید انواع بلندگو سقفی به لینک زیر مراجعه کنید.

آمپلی پیجینگ:

پس از انتخاب نوع بلندگو مناسب به بررسی آمپلی فایر پیجینگ و انواع آن می رسیم.

انواع آمپلی فایر پیجینگ به دو شاخه اهمی یا ولتی تقسیم می شود که هر کدام می توانند انواع امکانات مانند: پخش کننده فلش یا یو اس بی، بلوتوث و رادیو، امکان زون بندی، ورودی میکروفن، افکت اکو ، اکولایزر زیر و بم و … را داشته باشند که این امکانات با توجه به نیاز مشتری و کارشناسی های لازمه انتخاب خواهند شد.

توجه فرمایید که انتخاب کابل باند یا کابل میکروفن مناسب در انجام سیستم های صوتی از اولویت های یک سیستم می باشد که در ارتقای صوت مجموعه موثر خواهند بود.

برای خرید انواع آمپلی پیجینگ به لینک زیر مراجعه فرمایید.

میکروفن پیجینگ یا میکروفن رومیزی:

برای اطلاع رسانی و پیج افراد حتما به میکروفن نیاز می باشد که این کار توسط میکروفن های پیجینگ که عموما رومیزی بوده و دارای امکاناتی نظیر پیش زنگ یا ولوم کنترل می باشند که در دو گروه میکروفن رومیزی باسیم یا میکروفن رومیزی بیسیم تقسیم بندی می شود.

برای خرید انواع میکروفن رومیزی به لینک زیر مراجعه فرمایید.

برای انجام مشاوره های لازم و همچنین خرید سیستم پیجینگ می توانید با کارشناسان آدیوایکس تماس حاصل فرمایید.